Dijital Çalışma

Penetrasyon Testleri

Kurumsal sistemleri koruyacak, izinsiz erişimleri engelleyecek defansif savunma teknikleri, firmalar tarafından uzun yıllardır yaygın olarak kullanılıyor. Dijital Dünyada; “ofansif savunma” olarak tanımlanan güvenlik bariyeri ise, kişi ya da kurumların hâkim oldukları bilişim ağlarındaki tüm olası güvenlik zafiyetlerini, bir siber korsan gibi düşünebilen alanında uzman üçüncü bir göze kontrol ettirmesi ve sunulan rapora göre aksiyonlar alınması esasına dayalı.

 

Birbirine hiç olmadığı kadar bağlı dijital dünyada her gün gerçekleştirilen siber saldırı sayısı tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla. Öte yandan kişi ya da kurumların sistemlerine saldıran hackerların yetkinliği (!), firmaların sahip olduğu güvenlik uzmanlarının sayısı ve kabiliyetine nazaran çok daha fazladır.

Penetrasyon testleri, sistemsel verileriniz başta olmak üzere, tüm uygulamalarınızın ve değerli bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için kaynak ve personel istihdam etmek elbette ilk akla gelen çözüm ancak pratiğe dökülmüş olumsuz senaryolara karşı ne kadar güvende olduğunuzu bilmenin en etkili yoludur.

 

Mekanizmaları atlatma denemelerinden oluşan; sektörde sızma testi veya zayıflık analizi olarak da bilinen süreç, hazır araçlar üzerinden yapılan güvenlik taramalarından farklı olmalıdır. Test kapsamında risklerin, zayıflıkların yaşatabileceği zararların ve saldırganların ulaşabilecekleri noktaların ayrıntılı analizi yapılarak tüm altyapı bilindik web araçları dışında kapsamlı bir analize tabi tutulur.

 

ATEON danışmanlığında yapılacak penetrasyon testi sonucunda sunacağımız rapor ve değerlendirmeler, alın terinizi ve emeğinizi kurtaracak kritiklikte olabilir. Gelin, tehditlere karşı önleminizi şimdiden alın.